Detský tábor

Autor: Pavol Bobošík | 18.5.2011 o 23:05 | (upravené 19.1.2014 o 22:18) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  1498x

Už o pár mesiacov začnú najväčšie a pre deti najobľúbenejšie prázdniny v roku. Viac ako 60 dní voľna vyčarí na tvárach detí úsmev, na tvári nejedného zamestnaného rodiča pribudne vráska z otázky: „Čo s deťmi cez prázdniny?“ Dvojtýždňová rodinná dovolenka, týždeň u starkých na západe, týždeň na východe, pomerne rýchlo vyčerpá naše možnosti. Našťastie je tu detský tábor. V tomto článku nájdete základný prehľad a rozdelenie, nejaké rady čo pribaliť a aj to, ako sa pri výbere organizátora "nepopáliť".

Pre koho sú tábory určené?
Detské tábory sú určené prevažne deťom od 6 až do 18 rokov. Nájdu sa samozrejme aj výnimky pre deti mladšie ale aj campy pre mládež až do 24 rokov. Deti by mali byť dostatočne psychicky zdatné na absolvovanie pobytu bez rodičov. Rôzne alergie na potraviny, lepok a iné ľahšie zdravotné problémy, už dnes nie sú príčinou na zákaz účasti.

Ako môžeme rozdeľovať tábory?
Denné tábory zabezpečujú program a starostlivosť pre deti len počas dňa. Rodičia deti ráno privedú na miesto zrazu, odkiaľ deti vyrážajú za výletmi prípadne zostávajú na mieste so zaujímavým programom. Zvyčajne to býva od 8 do 17tej hodiny. Deti majú v tábore k dispozícii teplý obed a večer už trávia doma s rodičmi. Pri týchto táboroch býva výhodou ak sa miesto organizovania nachádza v mieste pobytu záujemcu, aby nevznikali problémy s dennou dochádzkou. V ponuke sú jazdecké programy, jazykové alebo rôzne tematické ako Vesmírne dobrodružstvá, Cesta do praveku a iné. Na trhu dnes nájdete v ponuke aj jednodňové výlety do Viedenského Prátru, Budapeštianskeho Tropicaria alebo aj do ZOO v Zlíne. Aj pri týchto výletoch je samozrejmosťou zabezpečenie dozoru pre deti.

Domáce tábory sa organizujú v rekreačných strediskách po celom Slovensku. V posledných rokoch bola ponuka tradičných zariadení vo veľkých areáloch s chatkami rozšírená aj o ponuky ubytovania v malých penziónoch s priateľskou atmosférou a nadštandardnými službami v podobe veľmi komfortného ubytovania, bazénov, detských atrakcií a podobne. Starostlivosť je v pobytových táboroch zabezpečovaná 24 hodín denne. Deti majú k dispozícii stravu 5 – 6 krát denne, pitný režim, animátorov, zdravotný dozor a rôzne materiálne vybavenie potrebné na realizáciu programu. Pri výbere domáceho tábora býva kladený veľký dôraz na výber vhodného programu a vhodného tipu tábora v závislosti od záujmu dieťaťa a jeho veku. Skúsený organizátor Vám vie poradiť vhodný tábor presne podľa Vašich potrieb.

detský tábor Tesáre

Pre najmenšie deti bývajú zaujímavé tábory s rozprávkovou tematikou prípadne dobrodružnejšie na motívy napríklad aj Harryho Pottera či Pirátov z Karibiku, veď všetci máme sen zahrať si metlobal alebo odplaviť sa na koniec sveta.
Starších môžu zaujať tábory s tematikou čerpanou z rôznych reality show, kde ich svojou účasťou určite poteší nejaká hviezdička zo Superstar, prípadne iná osobnosť z TV.
Deti majú počas leta možnosť ocitnúť sa aj v krajine zázrakov, prejsť cestu okolo sveta, stať sa vedcom alebo zažiť aj špeciálne programy akými môže byť misia s geocachingom (vahľadávanie pokladu s pomocou GPS), airsoftom (športová streľba farebnými guľôčkami) a športovo ladené tábory kladúce dôraz na aktívny pohyb. Ukrátení nemôžu byť ani tí, ktorí sa chcú jazykovo zdokonaľovať aj počas prázdnin. Osobitnou kapitolou môžu byť tábory určené špeciálne teenagerom s programom ladeným k ich požiadavkám aj s náročnejšími výpravnými výletmi.

Zahraničné tábory sa stávajú veľmi obľúbené zvlášť u starších účastníkov, ktorí už nabrali skúsenosti v domácom prostredí a chcú byť bohatší o skúsenosti z cestovania a pobytu v inom prostredí. Tradičné destinácie pre táboriacu mládež sú Chorvátsko a Taliansko. V poslednom období narástol záujem o detské tábory v Bulharsku. V portfóliu CK sa nájdu aj rôzne jazykové pobyty napríklad v Rakúsku ale aj Anglicku.

Kto môže tábor organizovať?
Na Slovensku organizuje tábory množstvo združení, spolkov a záujmových organizácii ale aj pán telocvikár zo školy. Platí však aj to, že detský tábor je považovaný za zájazd a tento môžu organizovať len cestovné kancelárie poistené proti insolventosti (zákon 281/2001 Z.z.). Väčšinou sa jedná o cestovné kancelárie ktoré sa špecializujú priamo na organizovanie detských táborov.
Pri zakúpení tábora cez rôzne združenia, rodičia riskujú krach bez možnosti náhrady škody a horšie domáhanie sa svojich práv. Ďalšou výhodou pri kúpe tábora v cestovnej kancelárii je aj ponuka cestovného poistenia, kde môže byť ošetrená neúčasť dieťaťa v tábore zo zdravotných dôvodov. Je výhodou, ak je takéto poistenie zakomponované priamo v cene tábora.

Kde sa dá tábor kúpiť?
Detský tábor si dnes pohodlne a rýchlo vyberiete na internete alebo môžete navštíviť priamo cestovnú kanceláriu ponúkajúcu detské tábory. Ponuka na trhu je naozaj pestrá a veľká. Skúste www.detskerekreacie.sk

Koľko to stojí?
Ceny denných táborov sa zvyčajne pohybujú od 50€ až do 130€ v závislosti od lokality a ponúkaného programu. V Trenčíne sa dá kúpiť denný jazdecký tábor už za 89€ vrátane všetkých poplatkov. Ceny pobytových táborov na 8 dní sa pohybujú od 140€ do 190€. Veľmi obľúbené sú 10 dňové pobyty s cenami od 175€ až do súm presahujúcich 200€. Najväčšou položkou v týchto cenách býva zvyčajne ubytovanie a strava. Ceny sa teda môžu líšiť v závislosti od poskytovaného štandardu ubytovania a pripraveného programu. Ceny zahraničných prímorských táborov začínajú na úrovni 290€ až do súm prevyšujúcich 500€.

Na čo nezabudnúť pri balení?
Popri balení tradičných vecí ako sú oblečenie, hygienické potreby, prezúvky, pevná obuv a športová obuv je vhodné pribaliť aj zopár táborových potrieb ako je príručná svetelná baterka, fľaša na pitný režim, lieky ktoré dieťa pravidelne užíva, kópiu preukazu poistenca. Často sa však stáva že rodičia pribalia aj zbytočné a drahé veci ako sú šperky, digitálne hry a mobilné telefóny. Organizátor nezodpovedá za stratu alebo prípadné odcudzenie takýchto vecí. Obzvlášť nevhodné sú telefóny pri malých deťoch. Okrem toho že dieťa vyrušujú pri programe, často sa stáva že dieťa sa rozcitlivie a plače práve kvôli neustálemu kontaktu s rodičmi cez telefón.
Aké vreckové pribaliť deťom do tábora? To je jednoduché, koľko im dáme, toľko minú. Treba vziať do úvahy, že všetko potrebné je uhradené vopred a dieťaťu dávame peniaze len na drobnosti. Čiastka okolo 10 - 15€ by mala byť dostatočná.
Zodpovedný organizátor zašle rodičom včas pokyny k nástupu do tábora v ktorom je aj zoznam doporučených vecí v závislosti od táborového programu.

Detský tábor je vynikajúcim doplnkom na zmysluplné vyplnenie voľnočasových aktivít našich detí. Dajme teda našim deťom možnosť naučiť sa samostatnosti, zmeniť prostredie a nájsť si nových priateľov. Nechajme čas na oddych aj babkám a dedkom ;o)

Teenagerský tábor Pohoďák.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?